Rodzaje antykoncepcji – dlaczego warto się zabezpieczać?

Z każdym rokiem temat seksu staje się coraz mniejszym tabu w naszym społeczeństwie. Sprawia to, że duża liczba osób decyduje się na posiadanie większej ilości partnerów, co wiąże się z podwyższonym ryzykiem niechcianych konsekwencji, jak ciąża lub choroby weneryczne. Warto więc zastanowić się nad zminimalizowaniem ryzyka pojawienia się takich nieprzyjemności i uprawić tylko bezpieczny seks. Jakie zatem są najskuteczniejsze i najpopularniejsze metody na zapobiegnięcie takich przykrych incydentów?

Rodzaje antykoncepcji – dlaczego warto się zabezpieczać?

Zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym jest kondom. Jest on powszechnie dostępny, łatwy w użyciu oraz tani, co powoduje, że jest pierwszym wyborem dla wielu. Prezerwatywy skutecznie zapobiegają przed zakażeniem się chorobą przenoszącą się drogą płciową, a także drastycznie zmniejszają ryzyko niechcianej ciąży. Jest to również metoda nieinwazyjna, gdyż nie ingeruje w gospodarkę hormonalną organizmu.

Antykoncepcja hormonalna

Wiele kobiet decyduje się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Ich główną zaletą jest wysoka skuteczność w zapobieganiu poczęcia – przy regularnym braniu ich wynosi ona ponad 99%. Ich zdecydowaną wadą jest jednak intruzja w równowagę hormonalną. Mają one wiele efektów ubocznych, na przykład wahania wagi, problemy dermatologiczne lub bóle głowy.

Metody naturalne

Towarzyszą nam one od wielu lat. Są one prostą i nieinwazyjną metodą by zmniejszyć zagrożenie niechcianej ciąży. Najpopularniejszymi z nich są stosunek przerywany i kalendarzyk małżeński, czyli szacowanie kiedy wystąpią dni płodne. Poleganie tylko na tych sposobach może być zgubne, gdyż nie są one niezawodne. Jeśli chcecie uprawiać ostry sex to na pewno warto skorzystać z lepszych metod. Zaleca się, żeby łączyć je z innymi środkami antykoncepcyjnymi, na przykład prezerwatywami.