Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada w związku to bardzo trudne i bolesne zdarzenie. Niestety, z problemem tym zmaga się wiele par. Wiele osób zastanawia się więc nad tym, w jaki sposób poradzić sobie ze zdradą. Przede wszystkim, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czy chcemy kontynuować swój związek. Jeżeli tak, warto zastanowić się nad przyczynami zdrady, jak również nad terapią dla par.

Jakie są najczęstsze przyczyny zdrady?

Nie od dziś wiadomo, że przyczyn zdrady jest całe mnóstwo. Każdy przypadek jest jednak nieco inny i należy mieć tego świadomość. Wśród najczęstszych przyczyn zdrady wyróżnia się brak zainteresowania ze strony partnera. Niekiedy jednak za zdradę odpowiadają innego rodzaju problemy. Zdrada pojawia się często wtedy, gdy jedna z osób zmaga się z tak zwanym wypaleniem. Warto pamiętać o tym, że zdrada jest przede wszystkim przyczyną złego samopoczucia u osób zdradzanych. Może także stanowić źródło wyrzutów sumienia dla osoby, która zdrady się dopuściła. 

Czy terapia dla par to dobry pomysł?

Jeżeli partnerom zależy na związku, warto byłoby zastanowić się nad terapią dla par. W wielu przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie, na jakie można się zdecydować. Dzięki terapii dla par, możliwe będzie poznanie przyczyn zdrady. Partnerzy będą mogli również zapoznać się ze swoimi wzajemnymi potrzebami i zarzutami. Terapeuta będzie czuwał nad prawidłową komunikacją, ale nie będzie on udzielał gotowych porad. Trzeba mieć na uwadze to, że terapia par odbywa się zazwyczaj raz w tygodniu, chociaż czasami na początku konieczne są dwa spotkania w tygodniu. 

Co robić, jeśli nie chcemy kontynuować związku po zdradzie?

Nie każdy chce kontynuować związek po zdradzie. Dotyczy to zarówno osób zdradzanych, jak i zdradzających. Zazwyczaj jednak, o zerwaniu decydują osoby, które zostały skrzywdzone na skutek zdrady. Nawet jeśli nie chcemy kontynuować związku, musimy przeżyć żałobę po zakończeniu relacji, która była dla nas ważna. Czasami ze związku trzeba zrezygnować pomimo miłości. Warto dać sobie czas i przestrzeń na pogodzenie się ze stratą. Niektórym pomóc może indywidualna psychoterapia.

Źródło: https://xgalerie.pl/