Choroby weneryczne – jakie i dlaczego są groźne

Choroby przenoszone drogą płciową dla większości ludzi stanowią temat tabu, a osobie zarażonej ciężko jest się przyznać do swojej sytuacji zdrowotnej. Ryzykowny seks bez zabezpieczeń z osobą nieznajomą, bądź nieświadomą może nieść za sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy.

Choroby weneryczne

Jedną z najczęściej występujących chorób wenerycznych jest kiła. Wywołana przez krętka bladego choroba bakteryjna jest bardzo zróżnicowana w swoich objawach w zależności od stadium. Jej nieleczenie może skutkować udarem mózgu, zapaleniem opon mózgowych, zmianami skórnym czy choroba układu krążenia oraz serca. Odpowiednio wcześnie wykrywa może zostać skutecznie wyleczona przy pomocy antybiotyków.

Ciężkie choroby

Niezwykle trudna do wykrycia jest chlamydioza. Nie cechuje się w większości przypadków żadnymi objawami, a niewykryta i nieleczona prowadzi do stanów zapalnych narządów płciowych oraz bezpłodności. Bardzo często występuje również rzeżączka. Zdarza się, że współistnieje wraz z inną choroba weneryczną. Objawia się zapaleniem narządów płciowych, ale również może być umiejscowiona poza nimi np. zapalenie spojówek, gardła oraz odbytu. Nie sposób wspomnieć o AIDS wywołanym wirusem HIV. Choroba może doprowadzić nawet do śmierci. Układ immunologiczny osoby zarażonej zaczyna wchodzić w stan powolnego rozkładu. Organizm nie jest w stanie wówczas zapobiegać zakażeniom oraz nowotworom co zazwyczaj skutkuje zgonem. Podsumowując, choroby weneryczne są niezwykle niebezpiecznie, a czasem bywają śmiercionośne. Ich leczenie może trwać lata, a mimo to nikt nie da nam gwarancji na to, że znowu będziemy w pełni zdrowi. Zatem warto jest robić wszystko, aby ich unikać.

źródło: https://xstory.pl